Навчання з електробезпеки для працівників ІТ-відділу.

Українська

ayti_personal.png1.jpgЧи потрібно проходити навчання з електробезпеки працівникам ІТ-відділу, які періодично працюють у серверному приміщенні? Чи є ІТ-персонал електротехнічними працівниками.?

 Серверна — це електроприміщення, тобто приміщення або відгороджена (наприклад сітками)  частина приміщення, де розташовано електрообладнання, доступне тільки для виробничого  персоналу (п. 1.1.5 глави 1 «Загальні правила» Правил улаштування електроустановок,  затверджених наказом Міненерговугілля від 21.07.2017 № 476).

 Доступ до серверної мають тільки уповноважені особи — користувачі. За рівнем повноважень  щодо доступу до інформації, характеру та складу робіт, які виконують у серверній, визначають  такі категорії користувачів*:

* Підрозд. 6.3.1 НД ТЗІ 2.5-010-03 «Вимоги до захисту інформації WEB-сторінки від несанкціонованого доступу», затверджені наказом Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 02.04.2003 № 33.

  • користувачі, яким надане право доступу тільки до загальнодоступної інформації WEB-сторінки;

  • користувачі, яким надано повноваження супроводжувати комплексну систему захисту інформації та забезпечувати керування автоматизованою системою (адміністратор безпеки, інші співробітники служби захисту інформації, користувачі з функціональними обов’язками WEB-майстрів, адміністраторів сервісів, адміністраторів мережевого обладнання, адміністраторів ресурсів DNS (Domain Name System), PROXY, FTP (File Transfer Protocol) та ін., якщо передбачається їх взаємодія з WEB-сторінкою, тощо);

  • технічний обслуговувальний персонал, що забезпечує належні умови функціонування автоматизованої системи, щоденну підтримку життєдіяльності фізичного середовища (електрики, технічний персонал з обслуговування приміщень будівель, ліній зв’язку тощо);

  • розробники програмного забезпечення, які здійснюють розробку та впровадження нових функціональних процесів, а також супроводження вже діючого функціонального програмного забезпечення сервера, розробники та проектанти фізичної структури автоматизованої системи;

  • постачальники обладнання і технічних засобів та фахівці, що здійснюють його монтаж, поточне гарантійне й післягарантійне обслуговування.

 

Допуск працівників в електроприміщення відповідно до НПАОП 40.1-1.21-98

Записувати покази електролічильників та інших вимірювальних приладів, встановлених на щитах керування і в розподільних установках, дозволено:

• одноособово працівникам з групою II за наявності місцевих оперативних працівників (із чергуванням двох осіб) і з групою III — без місцевих оперативних працівників;

• працівникам інших організацій з групою III у супроводі місцевого оперативного працівника (п. 6.5.11 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів; НПАОП 40.1-1.21-98)

Фахівці ІТ-відділу, яких відносять до технічного обслуговувального персоналу, тобто працівники, які проводять технічне обслуговування електротехнічних засобів серверної, є електротехнічними працівниками. У приміщенні серверної до робіт, не пов’язаних із обслуговуванням електротехнічних засобів (наприклад для контролю роботи технічного обладнання та налагодження за допомогою комп’ютерного програмного забезпечення режимів роботи обладнання), можуть залучати електротехнологічний персонал — працівників з ІІ кваліфікаційною групою з електробезпеки.

 

З’ясуємо, які вимоги до кваліфікації та навчання цієї категорії осіб:

Обов’язки електротехнічних та електротехнологічних працівників.

Електротехнічні працівники проводять оперативне обслуговування електроустановок (адміністративно-технічні, оперативні, виробничі та оперативно-виробничі працівники). Мають групу з електробезпеки не нижче IІI (п. 3.1 розд. ІІІ ПТЕЕС; розд. 1.2 НПАОП 40.1-1.21-98).

Електротехнологічні працівники експлуатують виробниче обладнання, пов’язане з електротехнологічними процесами (електрозварювання, електроліз, електротермія тощо), вантажопідіймальними механізмами, ручними електричними машинами, переносними та пересувними струмоприймачами та іншим енергонасиченим виробничо-технологічним обладнанням, під час роботи якого постійно проводять технічний нагляд, зміну, коригування технологічних режимів за допомогою штатних засобів регулювання електроапаратури, електроприводів. Мають групу з електробезпеки не нижче II (п. 3.1 розділу ІІІ; п. 2.2, 2.3 розд. IV ПТЕЕС).

Експлуатація (технічна) — комплекс робіт, пов’язаних із виконанням вимог ПТЕ, а також інших нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів із питань користування електричною і тепловою енергією, улаштування, будови, технічного обслуговування, ремонту обладнання та оперативного управління електроустановками (п. 3.1 розд. ІІІ ПТЕЕС).

Обслуговування (технічне) — комплекс робіт із підтримання працездатності обладнання в період його використання. До технічного обслуговування електрообладнання належать випробування обладнання, пристроїв, огляд обладнання, підтяжка контактних з’єднань (п. 3.1 розд. ІІІ ПТЕЕС). 

 

Вимоги до кваліфікації та навчання електротехнічних працівників.

Робота електротехнічних та електротехнологічних працівників базуються на таких документах:

  • Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (затверджені наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 09.01.1998 № 4; НПАОП 40.1-1.21-98) — поширюються на працівників, які обслуговують діючі електроустановки споживачів напругою до 220 кВ включно;
  • Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258; далі — ПТЕЕС) — поширюються на діючі електроустановки на напругу до 150 кВ включно.

ПТЕЕС та НПАОП 40.1-1.21-98 не вимагають присвоювати групу з електробезпеки користувачам комп’ютерної техніки, розміщеної у приміщеннях без підвищеної небезпеки і не розташованих у вибухо- та пожежонебезпечних зонах (такі умови мають бути у приміщенні, де розташовані технічні засоби для обробляння інформації). У цьому випадку вимоги електробезпеки регламентує Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (затверджене наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15; НПАОП 0.00-4.12-05). Цей документ передбачає інструктаж з електробезпеки, а у програмі навчання з питань охорони праці є тема 5 «Електробезпека». Періодичність інструктажу з електробезпеки визначають від встановленої на підприємстві періодичності повторних інструктажів з охорони праці. 

Висновок.

  1. Фахівці, що забезпечують технічне обслуговування електротехнічних засобів серверної, тобто повсякденну підтримку життєдіяльності фізичного середовища, є електротехнічним персоналом. Вони повинні мати ІІІ кваліфікаційну групу з електробезпеки та проходити спеціальне навчання.
  2. Разом із електротехнічним персоналом до робіт, не пов’язаних із обслуговуванням електротехнічних засобів, у приміщенні серверної можуть залучати електротехнологічний персонал із ІІ кваліфікаційною групою з електробезпеки.
  3. Інший персонал (тобто особи, які працюють тільки з програмним забезпеченням) має право доступу до приміщення серверної тільки у супроводі електротехнічного або електротехнологічного персоналу. Присвоювати кваліфікаційну групу з електробезпеки особам, які працюють тільки з програмним забезпеченням, нема потреби, оскільки ці особи є звичайними користувачами комп’ютерної техніки. Їм проводять лише інструктаж з електробезпеки. 

Микола ФЕДОРЕНКО 

головний державний інспектор Головного управління Державної служби України з питань праці у Київській області .

Add This: 

Наші клієнти

Навіґація

 

Новости сайта

Будьте в курсі останніх новин нашого сайту!

Підписатися на Потік розсилання Новости сайта

Контакти

 
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.